KalendarzŚwietlica wydarzenia

WYDARZENIA 2018/2019

 

      WARSZTATY „MALOWANIE ŚWIATŁEM I CIENIEM”

 

Tym razem świetlica udała się do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, aby wziąć udział w warsztatach malowania piaskiem na podświetlonym stole. Najpierw poznaliśmy technikę, a następnie tworzyliśmy grupami obrazki według własnego pomysłu, będące odbiciem naszej wyobraźni . Efekty pracy zostały zapisane komputerowo.

 

Joanna Muszalik

Zapraszamy do galerii

 

___________________________________________________________

Wyjście do Muzeum Śląskiego

 

Dnia 11 października wybraliśmy się do Muzeum Śląskiego, by poznać przyrodę i kulturę pięciu kontynentów, po których podróżował bohater książek Alfreda Szklarskiego. Dzieci spacerowały po ekspozycji angażując różnorodne zmysły  sprzyjające aktywnemu poznawaniu świata. W trakcie wspólnego oglądania wystawy świetliczaki dowiedziały się między innymi, jak mieszkają Masajowie. Uczniowie poznali zapachy z amazońskiej dżungli, język znaków Apaczów, wysłuchali pradawnych opowieści Aborygenów i przymierzyli stroje Jakutów.

 

galeria zdjęć

Nocka w sali zabaw

Cóż to była za noc. Po zakwaterowaniu się w sali zabaw AKUKU udaliśmy się na ognisko, gdzie czekały na nas pyszne kiełbaski i kolacja. Następnie odbyły się wieczorne zabawy w ogrodzie z Panem Michałem m.in. „w nocnego chowanego”. Po szaleństwach czekały nas kolejne…. szaleństwa ! Tym razem już na sali zabaw. Wśród baniek mydlanych, dyskotekowego dymu tańczyliśmy do upadłego. Kolejnym punktem programu była nocka filmowa. Piżama, śpiwór i nielegalne nocne podjadanie były zwieńczeniem wspaniałego wieczoru. Zmęczeni, choć nie wszyscy, grubo po północy udaliśmy się na zasłużony spoczynek. A już o 6.00 rano pobudka, pyszna jajecznica i poranne karmienie zwierząt – kóz, królików, żółwi i kucyków. Nie chciało nam się wracać, ale z pewnością jeszcze tam wrócimy.

 

Wychowawcy świetlicy

 

Galeria zdjęć

___________________________________________________________

Zajęcia w świetlicy

Nadeszła jesień, a wraz z nią pochmurne i deszczowe dni, ale świetlica nigdy się nie nudzi. Do stałych zajęć i kółek zainteresowań (plastyczne, muzyczne, szycia, teatralne, gimnastyki mózgu, origami) wplatamy inne pomysły na zabawę, wyciszenie i naukę. Tak więc po ciężkiej pracy na lekcjach relaksujemy się angażując zmysł słuchu i dotyku (muzyka poważna, masażyki relaksacyjne, opowiadania terapeutyczne), a także nabywamy nowych umiejętności i bierzemy udział w różnych warsztatach. W październiku własnoręcznie wykonaliśmy pachnące mydełka. Nasze plany obejmują również wyście do Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i do Skansenu w Chorzowie na zajęcia edukacyjne przybliżające dawne życie na wsi.         

                                                                                                                                                                                             Wychowawcy świetlicy       

 

galeria zdjęć

___________________________________________________________

Wolność Czytania 2018

20 i 21 września dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej brały udział w akcji "Wolność czytania", organizowanej co roku przez Urząd Miasta Chorzów. Odwiedziliśmy Chorzowskie Centrum Kultury, w którym zamiast książki spotkaliśmy się z ciekawymi ludźmi (weganka,policjant, podróżnik). Mieliśmy okazję poznać historię osób, które wybrały określoną drogę życia i chciały podzielić się ze światem swoimi doświadczeniami. W kolejnym dniu wybraliśmy się na giełdę książki, aby wybrać dla siebie interesującą pozycję do czytania, a następnie odwiedziliśmy Vintage Audio Shop i skorzystaliśmy z oferty prezentacji słuchowisk na płytach winylowych. Przypominamy, że promowanie czytelnictwa jest dla nas sprawą niezwykle ważną, dlatego też od wielu lat świetlica bierze udział w ogólnopolskiej akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom".               

                                                                                                                                                                     

                                                                                                                                                                                              Wychowawcy świetlicy 

 

zapraszamy do galerii

___________________________________________________________

W pracowni malarskiej

Dzięki uprzejmości Pani Anny Olszewskiej mogliśmy poznać tajniki zawodu malarki. Wtorkowy ranek spędziliśmy w pracowni, gdzie malowaliśmy drewniane pudełka. W czasie pracy artystka opowiadała nam, jak zaczęła się jej przygoda z malowaniem oraz kiedy przekonała się, że malowanie to jej pasja i zawód.

Bardzo dziękujemy Pani Annie Olszewskiej za ciekawą rozmowę i możliwość wykonania pięknych, jesiennych pudełek.

Anna Górecka

zapraszamy do galerii zdjęć

___________________________________________________________

Spotkanie z przedszkolakami

Pierwsze koty za płoty za nami. Dzieci z Przedszkola nr 25 z grupy „Płomyki” odwiedziły świetliczaków, aby się zintegrować i zobaczyć naszą szkołę. Przy wspólnych pląsach i zabawach z chustą animacyjną mogliśmy się wspólnie pobawić i lepiej poznać. Zamieniliśmy się w rekina i rybki, uciekaliśmy przed żywiołami, przesyłaliśmy sobie telegram oraz relaksowaliśmy się odgrywając rolę rolnika. Zwiedziliśmy również salę gimnastyczną i zobaczyliśmy jak wygląda klasa. Czekamy na kolejne spotkanie.

 

Daria Tereszyńska

 

WYDARZENIA 2017/2018

 

Sukcesy wokalne i teatralne "Świetlicowych nutek" i "Świetlików"

W  roku szkolnym 2017/2018 zespoły teatralny i wokalny działający w naszej świetlicy szkolnej zdobyły następujące nagrody:
1.I miejsce na I Miejskim Przeglądzie Przedstawień Jasełkowych  - Chorzowskie Centrum Kultury 09.01.2018 
2. I miejsce na Miejskim Konkursie Kolę Polskich - Szkoła Podstawowa nr 15 - 10.01.2018
3. I miejsce w Wojewódzkim Starochorzowskim Przeglądzie Kolę i Pastorałek - Starochorzowski Dom Kultury - 15.01.2018
4. I miejsce na XX Festiwalu Twórczości Dzieci Szkolnych - kategoria teatralna - Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 - 15.03.2018
5. III miejsce w Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Dziecięcej "Siemianowice 2018" - Siemianowickie Centrum Kultury 10.05,2018 i 24.05.2018
6. I miejsce w Miejskim konkursie "Wiosenne nutki" Szkoła Podstawowa nr 21 - 23.05.2018

Występowaliśmy również w koncertach:
- Akademii z Okazji Dnia Edukacji Narodowej - 13.10.2017
- Koncert w Chorzowskim Centrum Kultury wraz z zespołem Animo - 03.12.2017
- Koncert na Chorzowskim Jarmarku Bożonarodzeniowym - 16.12.2017
- Koncert kolęd dla rodziców 20.12.2017
- Koncert dla Przedszkola nr 25 24.01.2018
- Koncert podczas Pikniku Rodzinnego 07.06.2018

___________________________________________________________

 

Sukces w konkursie plastycznym „Teatr to…” 

 

Z przyjemnością informuję, że Oliwia Kurda z kl. IVc zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym „Teatr to…” zorganizowanym przez Teatr Ateneum. W konkursie wzięło udział 320 uczniów z całego województwa.

Serdecznie gratulujemy!

Anna Górecka

___________________________________________________________

Sukces w konkursie plastycznym „ Moje małe zoo”

 

Miło nam poinformować, że laureatami świetlicowego konkursu plastycznego „Moje małe zoo”, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 29, w Chorzowie zostały nasze „Świetliczaki”. Uczeń Daniel Kawa z klasy 3a zajął II miejsce, natomiast uczennica Mirosława Dziamska z klasy 1b zdobyła III miejsce.

GRATULUJEMY!

Joanna Muszalik
Magdalena Wypych

___________________________________________________________

Warsztaty  „Zróbmy Misia”

   1 marca w świetlicy odbyły się kreatywne warsztaty „Zróbmy Misia”. Uczniowie mieli okazję zaprojektować i wykonać swojego wymarzonego pluszaka. Kolorowe, cudowne misie otrzymały także certyfikaty, a dzieci pamiątkę na długie lata.

Anna Górecka

Zapraszamy do galerii

___________________________________________________________

 Warsztaty w Piastusiu

21.02 dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej brały udział w warsztatach, na których uczyły się samodzielnie wykonywać piasek kinetyczny. Zabawa bardzo podobała się najmłodszym uczniom naszej szkoły. Dzieci poprzez zabawę ćwiczyły motorykę małą, rozwijały wyobraźnię i twórcze myślenie. Po skończonej pracy bawiły się na urządzeniach dostępnych w sali. Wyposażone w dyplomy i własnoręcznie zrobioną masę plastyczną z ochotą wróciły na lekcje. 

Daria Tereszyńska 

galeria zdjęć

___________

Warsztaty teatralne

20.02 w ramach kółka teatralnego odbyły się warsztaty teatralne prowadzone przez aktorkę teatru Ateneum w Katowicach, Panią Annę Nowak. Celem warsztatów było przybliżenie teatru poprzez twórcze zabawy.  Podczas gier i zabaw aktorskich uczniowie doświadczali jak ogromną moc ma ruch i słowo. Wszyscy świetnie się bawili, dając upust swej wrażliwości i wyobraźni. Pani Ani serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję na kolejne spotkania.

 

Daria Tereszyńska, Agata Gruszka - Zorychta

zapraszamy do galerii

___________________________________________________________

Warsztaty tworzenia świec żelowych

Tym razem w świetlicy szkolnej  odbyły się warsztaty, podczas których mieliśmy możliwość własnoręcznego wykonania świec żelowych oraz poznania procesu ich powstawania. Uczestnicy warsztatów samodzielnie kreowali mozaikę z barwionego kwarcu, suszonych owoców, kwiatów, przypraw, muszelek. Wszystko to zostało zalane kolorowym, zapachowym żelem. I tak powstały  m.in. kompozycje kawowe, morskie. Z pewnością pięknie zapachnie w dziecięcym pokoju. 

Joanna Muszalik

galeria zdjęć

___________________________________________________________

Jasełka w Przedszkolu nr 13

 23 stycznia uczniowie zapisani do świetlicy wzięli udział w jasełkach zorganizowanych przez Przedszkole nr 13. Po przedstawieniu wykonanym w jęz. angielskim, uczniowie naszej szkoły opowiedzieli przedszkolakom o życiu ucznia. Przedszkolaki z niecierpliwością czekają na przyjęcie do grona uczniów naszej szkoły.23 stycznia uczniowie zapisani do świetlicy wzięli udział w jasełkach zorganizowanych przez Przedszkole nr 13. Po przedstawieniu wykonanym w jęz. angielskim, uczniowie naszej szkoły opowiedzieli przedszkolakom o życiu ucznia. Przedszkolaki z niecierpliwością czekają na przyjęcie do grona uczniów naszej szkoły.

__________________________________________________________

Jasełka 

Miło nam poinformować, że tegoroczne Jasełka w wykonaniu dzieci z kółka teatralnego i kółka wokalno - muzycznego zostały docenione. Uczniowie naszej szkoły z klas I- IV otrzymali pierwsze miejsce w Miejskim Przeglądzie Widowisk Jasełkowych i wraz z rodzicami zostali zaproszeni na uroczysty finał do Chorzowskiego Centrum Kultury, gdzie mogli zaprezentować swoje umiejętności szerszej publiczności. Dziękujemy młodym aktorom i wokalistom oraz ich rodzicom za zaangażowanie, zrozumienie i wsparcie. Jest to dla nas dużą motywacją do kolejnych działań w tym zakresie.

                                                                                                                                                       Daria Tereszyńska 

  Agata Gruszka - Zorychta

Zapraszamy do galerii

___________________________________________________________

Mikołajkowy Mam Talent

6-go grudnia odbył się mikołajkowy konkurs "Mam talent". Chętni uczniowie prezentowali umiejętności wokalne, taneczne, teatralne. Do pokazu przystąpiło 16 grup z klas od II do VI. Po obejrzeniu wszystkich występów, publiczność zgromadzona na widowni wyłoniła w drodze głosowania zwycięzców. Laureatami zostali:

I miejsce Aleksandra Hałat - taniec

II miejsce Martyna Lipiec - śpiew

II miejsce Oliwia Kurda - taniec

III miejsce Natalia Lork, Joanna Łomińska - śpiew

III miejsce Lena Kotas, Laura Szymborska, Maja Zorychta - taniec

9-go grudnia odbyło się uroczyste wręczenie nagród wraz z pokazem nagrodzonych prezentacji, na który zostały zaproszone klasy zwycięzców. Na kolejny przegląd zapraszamy za rok.

                                                                                                                                                                                            Wychowawcy świetlicy

zapraszamy do galerii

___________________________________________________________

Warsztaty pszczelarskie

22 listopada w świetlicy szkolnej zagościły pszczoły. Dzieci miały możliwość poznania pszczelarskiego fachu oraz zwyczajów najbardziej potrzebnych owadów. Uczniowie zobaczyli plastry pszczele, wnętrze ula, a także potrzebne w pszczelarstwie narzędzia. Uczestnicy warsztatów wykonali własnoręcznie świece z wosku pszczelego oraz spróbowali miodu i pyłku kwiatowego. Zachwyt dzieci wywołał szklany ul, w którym można było zobaczyć ponad 2000 żywych owadów przy pracy. Na koniec zajęć każdy uczeń otrzymał słoiczek miodu pszczelego, pałeczkę do miodu oraz dyplom Przyjaciela Pszczół. Spotkanie z pszczelarzem było bardzo interesujące i słodkie ;-)

zapraszamy do galerii

___________________________________________________________

Warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej

Jak co roku, dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej, a także klasy, które zgłosiły chęć uczestnictwa w zajęciach z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej brały udział w warsztatach, na których miały okazję doskonalić swoją wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Tematyka na zajęciach obejmowała: ocenę stanu poszkodowanego, resuscytację oddechowo - krążeniową, układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, a także opatrywanie ran powstalych na skutek różnych zdarzeń. Dzieci z dużym zaangażowaniem włączyły się w kolejne już warsztaty. Wszystkim  uczestnikom serdecznie dziękuję.     

Daria Tereszyńska

zapraszamy do galerii

___________________________________________________________

Dzień Poczty Polskiej

18 listopada, w dniu Poczty Polskiej, uczniowie uczęszczający do świetlicy odwiedzili zabytkowy gmach poczty w Chorzowie, znajdujący się przy ul. Pocztowej. Dzieci zwiedziły piękny, neogotycki budynek oraz poznały tajniki pracy listonosza. Pani Naczelnik zaprowadziła uczniów w takie zakamarki, do których wstęp mają tylko urzędnicy pocztowi oraz przekazała wiele ciekawych informacji dotyczących pracy poczty dawniej i dziś

18 listopada, w dniu Poczty Polskiej, uczniowie uczęszczający do świetlicy odwiedzili zabytkowy gmach poczty w Chorzowie, znajdujący się przy ul. Pocztowej. Dzieci zwiedziły piękny, neogotycki budynek oraz poznały tajniki pracy listonosza. Pani Naczelnik zaprowadziła uczniów w takie zakamarki, do których wstęp mają tylko urzędnicy pocztowi oraz przekazała wiele ciekawych informacji dotyczących pracy poczty dawniej i dziś.

___________________________________________________________

Podsumowanie zbiórki żołędzi

W tym roku Śląski Ogród Zoologiczny zebrał ponad 3200 kg żołędzi. W akcję zaangażowało się aż 2147 uczniów z 20 szkół podstawowych i 22 przedszkoli z obszaru naszego województwa. Po zważeniu ogromnej ilości żołędzi wyłoniono zwycięzców.
Wśród szkół podstawowych drugi rok z rzędu najlepsi okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Chorzowie.
Bardzo dziękujemy dzieciom, które dołączyły się do zbiórki żołędzi zorganizowanej przez świetlicę szkolną. Osoby, które zabrały najwięcej żołędzi otrzymają drobne upominki oraz wezmą udział w wiosennych warsztatach na terenie ZOO.

 

wychowawcy świetlicy szkolnej

___________________________________________________________

Warsztaty mozaiki ceramicznej

13 października dzieci zapisane do świetlicy wzięły udział w warsztatach mozaiki ceramicznej. W czasie zajęć powstały piękne, kolorowe podstawki. Praca urozmaicona była przerwami w salce zabaw.

Anna Górecka

galeria zdjęć

___________________________________________________________

Rodzinne spotkanie integracyjne

Dnia 13 października nasza świetlica przeniosła się na popołudniowe spotkanie do skansenu. Nawet nie przypuszczaliśmy, że te wspólne chwile wniosą tyle radości, humoru i pozytywnych emocji. Świetlicowe rodziny wykazały się kreatywnością w trakcie tworzenia kartoflanych ludków, spostrzegawczością przy poszukiwaniu ziemniaków, zręcznością przy ich obieraniu, chęcią zabawy i wesołym poświęceniem podczas różnorodnych konkurencji sportowych. Wszystkim tym czynnościom towarzyszyło pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Serdecznie dziękujemy za gościnę, serdeczne przyjęcie i dużo dobrej woli Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”

Agata Gruszka-Zorychta

Daria Tereszyńska

Anna Górecka

galeria zdjęć

 

 

 

 

 

WYDARZENIA 2016/2017

 

Policja konna

13 czerwca odbyły się zajęcia w stadninie policji konnej w Chorzowie. Uczniowie poszerzyli wiedzę na temat pracy policjanta, poznali wiele ciekawych informacji dotyczących koni  oraz ich roli jaką odgrywają w służbie policyjnej.

Anna Górecka

Zapraszamy do galerii

___________________________________________________________

24 maja dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej miały okazję uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, w restauracji Pod Drewnianym Bocianem. Uczniowie mieli okazję poznać tajniki powstawania ulubionego dania. Wśród licznych atrakcji, tj. konkurs organoleptyczny czy rysunkowy dzieci same formowały spód pizzy, a następnie wybierały ulubione składniki. Gotowy produkt lądował wprost w piecu do wypieku pizzy, aby na koniec wszyscy mogli degustować samodzielnie zrobione danie. Było pysznie i bardzo sympatycznie. Na zakończenie dzieci rysowały bociana, bedącego symbolem lokalu. Zwciężczyni otrzymała bon uprawniający do zakupy wybranego smakołyku. Dziękujemy właścicielom za wspaniałą ucztę!

Daria Tereszyńska

Zapraszamy do galerii

___________________________________________________________

Pokaz ptaków drapieżnych

19 maja odbył się w świetlicy pokaz ptaków drapieżnych, które są niezwykle pięknymi i dostojnymi zwierzętami. W środowisku naturalnym można spotkać je jedynie z daleka, stąd wiedza o nich bywa niewielka. Pokaz  umożliwił uczniom zaobserwowanie z bliska sów, sokołów oraz jastrzębia. Dzieci mogły poznać budowę, zwyczaje oraz niebywałe umiejętności tych pięknych ptaków.

                                                                                              Anna Górecka

Zapraszamy do galerii

___________________________________________________________

Uczniowie uczęszczający do  świetlicy szkolnej bawią się, pracują i relaksują. Zajęcia odprężające należą do szczególnie lubianych przez najmłodszych. Bawimy się w zmęczoneg misia, który odpoczywa po ciężkim, pełnym wrażeń dniu. Popularna jest też zabawa w "słabego i silnego", podczas której uczymy się napinać i rozluźniać mięśnie. Miłym zakończeniem są popularne  "masażyki" , które wykonujemy palcami ilustrując na plecach kolegi/koleżanki czytany przez nauczyciela wierszyk. Zapraszamy do świetlicy. :-)

Daria Tereszyńska

___________________________________________________________

12 kwietnia świetlica szkolna gościła zwierzęta, którymi na co dzień opiekują się dzieci z naszej szkoły. Mieliśmy okazję podziwiać chomiki, świnki morskie i królika. Właściciele zwierzątek podzielili się cennymi informacjami na temat ich pielęgnacji i trybu życia. Mogliśmy je dotkąć, pogłaskać i nakarmić. Uczniowie, którzy zapamiętali najwięcej ciekawych informacji dotyczących zwierząt otrzymali słodkie nagrody. Osobom, które zdecydowały się oddać swoich podopiecznych w nasze ręce serdecznie dziękujemy.

 Daria Tereszyńska

________________________________________________________________

Warsztaty w  Górnośląskim Parku Etnograficznym

Już po raz kolejny dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej wzięły udział w warsztatach organizowanych na terenie Górnośląskiego Parku Etnograficznego. 5 kwietnia, korzystając z pięknej pogody, wybraliśmy się na zajęcia dotyczące zwyczajów wielkanocnych. Uczniowie dowiedzieli się jak wyglądały święta na dawnej wsi, w jaki sposób przygotowywano się do uroczystości oraz jakimi metodmi zdobiono pisanki. Dzieci miały niepowtarzalną okazję wykonać pisankę wykorzystując podgrzany wosk pszczeli. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii. 

Daria Tereszyńska

Anna Górecka

________________________________________________________________

SPOTKANIA Z PRAPRABABCIĄ

 

SPOTKANIE Z PRAPRABABCIĄ PAŹDZIERNIK

Podczas pierwszego miesiąca realizowania projektu „Spotkanie z praprababcią” dzieci odwiedziły Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie, gdzie zaglądnęły dosłownie w każdy kąt chałupy z Istebnej, zespołu pasterskiego oraz szkoły. Dowiedziały się, jakie wymagania musiały spełniać nauczycielki, jak mieszkano, kto miał prawo do nocowania na zapiecku, czym była biało izba, co to święty kąt.

Podczas spotkań w świetlicy szkolnej uczestnicy poznali stare zabawy takie jak: kulanie felgi czy cymbergaj. Otwarli szrank z kieckami i poprzymierzali stroje bytomsko-rozbarskie. Posłuchali legend o dioble i niedźwiedziu – aby historia została na dłużej w pamięci zrobili diobła ze skarpety.

 

SPOTKANIE PRAPRABABCIĄ  - LISTOPAD

W listopadzie wzorem naszych praprababć stworzyliśmy szmaciane lalki według własnego projektu. Oczka z guzików, brzuszek z waty; praca z igłą i nicią nauczyła nas sporo cierpliwości.

Dach gontowy dwuspadowy i zrębowe ściany dla uczestników projektu nie są już żadną tajemnicą. Dzięki uprzejmości Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” wiemy również, co to jest izba wysłużna oraz skrzynia posażna. Poznaliśmy pracę kowala i wszystkie jego narzędzia. W teorii i praktyce znamy zwyczaje i obrzędy „Katarzynek” i „Andrzejek”.

 

SPOTKANIE Z PRAPRABABCIĄ - GRUDZIEŃ

W grudniu mieliśmy tylko dwa tygodnie na wspólne zabawy, udało nam się je wykorzystać aktywnie i wesoło. Razem z górnikami uczciliśmy ich święto 04.12 „Barbórkę”, poznaliśmy legendę o Św. Barbarze, potrafimy rozpoznać rangę górnika w zależności od koloru piór na czako, malowaliśmy również węglem.

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” ugościło nas pod dachem jednej z chałup i dzięki wspaniałemu warsztatowi prowadzonemu przez pana Przemka, dowiedzieliśmy się wszystkiego o szopkach, stajenkach, ozdobach choinkowych, tradycyjnej świątecznej dekoracji śląskiego stołu.

 

SPOTKANIE Z PRAPRABABCIĄ - STYCZEŃ

W styczniu poznaliśmy następujące zawody prapradziadków: kowal, szewc, młynarz, lutnik, bednarz, szklarz  - ułożyliśmy wyjątkowe autorskie historie, dzięki którym na długo pozostaną nam w pamięci – tak jak legenda o południcy, której postać zrobiliśmy na z warzechy kuchennej i skrawków materiału.

 

SPOTKANIE Z PRAPRABABCIĄ - LUTY

Lutowe spotkania zaczęliśmy od tradycji i legend związanych ze świętymi wspominanymi w tym miesiącu. Poznaliśmy historie Św. Walentego oraz Św. Sewera z Rawenny. Wiemy, co to pupynsztuba – i na wzór naszych praprababć stworzyliśmy własne (domki dla lalek z kartonu, patyków, drucików i szmatek). Omówiliśmy tradycje związane z tłustym czwartkiem, pogrzebaniem basa i wodzeniem niedźwiedzia. Poznaliśmy także bajkę o śpiącej królewnie z Lipin.

Współpracujemy z: