KalendarzGabinet pedagoga i psychologa

Pamiętaj, jeżeli masz jakiś problem, z którym nie potrafisz sobie poradzić, nie masz z kim porozmawiać o swoich kłopotach, czekamy na Ciebie codziennie w godzinach:

Pedagog - mgr Alina Terlega

Poniedziałek 11.00-15.20
Wtorek 08.00-12.00
Środa 10.00-15.00
Czwartek 11.00-15.40
Piątek 8.00-12.00

Psycholog- mgr Liliana Oczkowicz

Poniedziałek 08.00-13.00
Wtorek 11.00-15.00
Środa 08.00-13.00
Czwartek 08.00-12.00
Piątek 11.00-15.00

Pedagog i psycholog szkolny w ramach działalności opiekuńczej współpracują z:

• Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną

• Ośrodkiem Pomocy Społecznej

• Wydziałem Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miasta

• Sądem - Wydział Rodzinny

• Kuratorami zawodowymi i społecznymi

• Komendą Miejską Policji - Wydział Prewencji

• Ośrodkiem Pomocy Rodzinie

• Ośrodkiem Rodzin Zastępczych

• Świetlicą socjoterapeutyczną - filia PPP

• Kuratorskim Ośrodkiem Pracy z Młodzieżą

• Świetlicą TPD

Jak skutecznie uczyć się w domu?

Dom kojarzy nam się z miejscem odpoczynku i spędzania wolnego czasu. Nic więc dziwnego, że nie zawsze łatwo zmobilizować się do pracy w czasie nauki zdalnej. Na szczęście można tak zorganizować sobie czas, żeby nauka w domu była przyjemna i skuteczna. Jak to zrobić? Oto garść pomysłów:

1. Wstawaj o podobnej porze i przygotuj się do lekcji online.

W dniach nauki zawsze wstawaj o podobnej porze. Nastaw sobie budzik na konkretną godzinę np. 7:00 lub 7:30.

Przebierz się z pidżamy w schludne ubrania, umyj się i zjedz pierwsze śniadanie przed pierwszą lekcją. Wtedy będziesz mógł w pełni skupić się na prezentowanym temacie zamiast rozmyślać o burczącym brzuchu czy próbować robić notatki w czasie jedzenia kanapki.

2. Wyznacz sobie miejsce do nauki.

Znalezienie sobie dobrego miejsca do nauki jest niezwykle ważne. Wybierz takie, które nie kojarzy ci się z odpoczynkiem, a najbardziej motywuje do rozpoczęcia pracy. To nie powinna być wygodna kanapa lub własne łóżko. Najlepiej jeśli jest to biurko lub stół.

Zadbaj o porządek w miejscu nauki. Powinny się tam znaleźć tylko potrzebne przybory, zeszyty czy książki.

3. Uprzedź domowników.

Ustal wspólnie z domownikami reguły, obowiązujące podczas Twojego czasu nauki. Możesz umówić się na znak lub wywieszkę na drzwiach, że teraz jesteś na lekcji online. Ważne jest również ustalenie zasad dzielenia się sprzętem komputerowym. Trzeba wiedzieć w jakich godzinach w danym dniu tygodnia będziemy potrzebowali dostępu do komputera, laptopa czy tableta i porównać to z potrzebami pozostałych domowników. Warto zrobić sobie tygodniowy grafik korzystania ze sprzętu. Pamiętaj, że tableta do nauki zdalnej możesz też wypożyczyć ze szkoły (oczywiście ilość tabletów jest ograniczona).

4. Usuń rozpraszacze.

Najlepiej jest wyłączyć telefon. Jeśli jednak jest Ci potrzebny do nauki, wyloguj się z rozpraszających aplikacji i wszelkich social mediów (np. whatsapp, messanger, itp.) To samo zrób na urządzeniu, które służy Ci do uczestniczenia w zdalnych lekcjach.

Niech korzystanie z ulubionych aplikacji będzie nagrodą, z której skorzystasz po południu w ramach czasu na relaks i rozrywkę. Pamiętaj jednak, aby ten czas nie przekraczał 1h dziennie, szczególnie w okresie edukacji zdalnej, gdy nasz układ nerwowy może być przeciążony kontaktem z nowoczesnymi technologiami.

5. Ustal harmonogram dnia.

Wyznacz sobie godziny, które przeznaczasz na naukę (np. 8.00-16.00), a także czas, który poświęcisz na odpoczynek i relaks. W ten sposób wypracujesz rutynę dnia, która bardzo pomaga w czasie nauki zdalnej.

W dobrej organizacji czasu nauki pomagają też listy zadań do zrobienia, które warto sporządzać sobie każdego dnia. Na takiej liście dobrze jest wypisać wszystkie lekcje online, a także dopisywać tam zadania domowe, jakie musimy wykonać w danym dniu. Wtedy widzimy gołym okiem ile mamy pracy i daje nam to poczucie kontroli nad sytuacją.

Na takiej liście koniecznie zaznaczaj zadania, które już udało Ci się wykonać (np. udział w zdalnej lekcji z polskiego, zadanie domowe z matematyki, praca plastyczna). Gdy widzimy jak wiele udało się już osiągnąć, czujemy satysfakcję i wzrasta nasza motywacja do nauki.

Warto korzystać również z kalendarza w formie papierowej lub elektronicznej, w którym możemy sobie zaplanować datę wykonania zadań długoterminowych.

6. Rob sobie krótkie przerwy - zbyt długie przerwy będą cię rozpraszać

Przerwy pomiędzy kolejnymi partiami zadań do wykonania powinny być krótkie (np. 25 minut pracy, 5 minut przerwy). Zbyt długa przerwa sprzyja rozleniwieniu i powoduje, że trudno jest wrócić do obowiązków (pojawia się skłonność do odwlekania momentu ponownego rozpoczęcia nauki). Dopiero po ok. 2 godzinach pracy w takim rytmie warto zrobić sobie dłuższą, 15-30 minutową przerwę, którą można wykorzystać np. na drugie śniadanie czy obiad.

7. Zaplanuj dla siebie coś fajnego, gdy już skończysz naukę

Na pewno znasz powiedzenie „Najpierw obowiązki, potem przyjemności”. Mało kto z nas je lubi, ale jest ono niezwykle prawdziwe. Okazuje się, że jeśli przyjemność pojawia się przed obowiązkiem to sprawia to, że obowiązek ten zaczynamy odbierać jako karę. A dzieje się tak dlatego, że wówczas wykonanie obowiązku oznacza przerwanie przyjemnej czynności. Jeśli jednak przyjemność następuje dopiero po wykonaniu obowiązku, to wtedy obowiązek odbieramy jako coś wartego wysiłku. Dobrze jest więc zaplanować sobie co miłego będziemy robić po południu po lekcjach, żeby bardziej chciało nam się pracować.

Opracowała mgr Liliana Oczkowicz, psycholog

Źródła: